Jak szybko opanować tysiące słówek? Jak po kilku tygodniach nauki porozumiewać się z innymi? Co zrobić aby nauka języka angielskiego była przyjemnością a nie zwykłym obowiązkiem? Te rady z pewnością Wam się przydadzą...
Język angielski przestał być dla więszkości z nas językiem obcym. W dzisiejszym świecie jest nie tylko przydatną umiejętnością, wpisywaną chociażby do CV i ważną podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest wręcz niezbędny podczas jakiegokolwiek wyjazdu za granicę, korzystania z komputera i Internetu czy porozumienia się z obcokrajowcami. W języku angielskim jako ojczystym mówi dziś około 328 milionów ludzi. Jest językiem urzędowym nie tylko w takich państwach jak Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Irlandia czy Nowa Zelandia ale również w wielu państwach afrykańskich, np. RPA, Zambia, Zimbabwe, Kamerun, Nigeria, Kenia, Rwanda. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, ONZ oraz NATO.
Dla większości z nas angielski staje się codziennym narzędziem pracy - w handlu, biznesie, negocjacjach z obcokrajowcami. Co raz więcej dokumentów czytamy w tym języku.
Co zrobić aby szybko opanować kolejny materiał na zajęcia? Jak można usprawnić naukę? Poniżej prezentujemy kilka zasad, które na pewno przydadzą się tak początkującym jak i zaawansowanym.
- Używaj wyobraźni aby konstruować jak najwięcej skojarzeń dotyczących słówek, których się uczysz.
- Zachowaj systematyczność w nauce języka - powtarzanie i jeszcze raz powtarzanie.
- Wypisuj różne słówka na żółtych karteczkach a następnie przyklejaj wszędzie gdzie jest to możliwe, na meblach, ścianach itp...
- Napisz nazwy przedmiotów codziennego użytku na karteczkach a następnie poprzyklejaj je na wszystkie przedmioty.
- Słówka ucz się poprzez ich definicje w języku obcym.
- Staraj się uczyć słówka razem z przykładowymi zdaniami, w których znajdują zastosowanie, tak aby poznać kontekst ich stosowania i łatwiej je skojarzyć.
- Ucz się całych zdań na pamięć.
- Wypisuj sobie synonimy słówek i wyrażeń w języku obcym. Jednemu słówku może odpowiadać kilka innych. Im więcej synonimów tym lepiej.
- Ułóż listę słówek i poproś kogoś aby regularnie Cię z niej przepytywał.
- Powtarzaj słówka na głos, szybciej je zapamiętasz i nauczysz się ich poprawnej wymowy.
- Korzystaj ze słownika angielsko-angielskiego.
- Słuchaj jak najczęściej jest to możliwe języka obcego, włączając chociażby zagraniczne internetowe radio w tle.
- Oglądaj filmy w języku obcym.
- Regularnie odwiedzaj portale zagranicznych gazet. Znajdziesz tam wiele artykułów na interesujące Cię tematy. Pamiętaj, nie czytaj obojętnie jakichkolwiek artykułów! Szybciej się zniechęcisz niż się czegokolwiek nauczysz. Poświęć się lekturze tego czym się interesujesz a nie przypadkowych tematów. Jeżeli nie interesują Cię np. bieżące wydarzenia to wejdź np. na zagraniczny serwis plotkarski.
- Przeczytane artykuły, zwłaszcza te najbardziej ciekawe, dodawaj do ulubionych stron w Twojej przeglądarce, tak aby za jakiś czas do nich wrócić i ponownie je przeczytać. Dzięki temu utrwalisz sobie poznane już słówka.
- Poświęcaj każdą wolną chwilę na naukę języka. Przygotuj sobie karteczki ze słówkami i ucz się ich w autobusie lub podczas przerw w pracy czy szkole. Wgraj do swojej komórki teksty lub piosenki w języku, który chcesz opanować i słuchaj ich często. Sprawdź dostępne aplikacje na smartfona ułatwiające naukę.
- Kup książkę ulubionego autora w obcym języku wraz z audiobookiem. W zależności od Twojego stopnia zaawanasowania czytaj książkę i jednocześnie słuchaj audiobooka, bądź słuchaj audiobooka a w przypadku problemów ze zrozumieniem dopiero wracaj do fragmentu z książki.
- No i najważniejsze - pozytywne myślenie i wiara w to, że szybko możesz opanować język, którego się uczysz!
|
Komentarze
1. ogladanie w oryginale z napisami (jest kilka stron zagranicznych gdzie mona obejrzec cos online z napisami)
2. nauka piosenek ang na pamiec (teksty piosenek mozna z latwosci znalezc na necie)
3. nauka calych zwrotow a nie pojedynczych slowek (po co ponownie odkrywac Ameryke:0
4. fiszki (polecam w szczegolnosci albo swoje albo jakies graficzne np. na facebooku jest kilka grup z takimi darmowych ja m.in korzystam z profilu Business English / angielski w biznesie jako potrzebuje ang do pracy:P
5. czytanie w oryginale ale nie tluamzcenie kazdego niezrozumialego slowka
6. no i gadanie do siebie/kolezanki po angielsku
7. moze komentowanie na zagranicznych stronach / profilach na fb przeznaczonych na nauke ang po angielsku wlasnie i wdawanie sie w rozne dyskusje:P
rewelacyjny-wszystkim polecam!!!
www.bellsenglishcourse.pl
i jest super.
Przyklejanie karteczek z nazwami na wszystkie
przedmioty w pobliżu skojarzyło mi się z książką "Sto lat samotności", warto przeczytać, może nawet w oryginale po hiszpańsku
Nie lubię wkuwać słówek na pamięć i nie wiem dlaczego w szkołach często używa się takiej metody. Dla mnie najlepiej sprawdzają się metody pamięciowe lub skojarzenia. Np. wypisuję słowa, których nie mogę zapamiętać i tworzę z nimi historyjki, lub rysuję obrazki kojarzące się z nimi. Jest wiele pomysłów. Dla inspiracji, link do kilku przykładów na facebooku Language Factory 24:
https://www.facebook.com/1460941777505874/photos/a.1469668743299844.1073741830.1460941777505874/1593362427597141/?type=3&theater
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.